Granulování
se využívá k výrobě sypkých, tvarem a velikostí různorodých zrnitých shluků práškových částic látek nebo jejich směsí a pomocných látek. Granulát se užívá hlavně jako meziprodukt při výrobě jiných lékových forem, především tablet
Suchá granulace
Směsi pomocných a léčivých látek se slisují do výlisků, které mají průměr asi 20 mm. Tyto destičky se pak rozdrobí na granulát. Tento postup se provádí například při výrobě Aspirinu a léčivých látek, které jsou při vlhké granulaci nestálé.
Vlhká granulace
Je nejstarší způsob výroby granulátu. Směsi pomocných a léčivých látek se za sucha promíchá, přidá se pojivo, směs znovu promícháme a vznikne tzv. granulovina. Granulovina se rozdrobní (např. pomocí speciálního síta). Vlhký granulát se usuší (například ve fluidní sušárně). K suchému granulátu přidáváme kluziva nebo rozvolňovala.
Fluidní granulace
Je nejčastější způsob výroby granulátu. Směs léčivých a pomocných látek vložíme do fluidní komory. Směs se vlivem vertikálně proudícího vzduchu začne vznášet. Do směsi vstřikujeme pojivo. Povrch částic se zvlhčí, takže se spojí ve větší částice, které se následně proudem teplého vzduchu vysuší. Tímto způsobem se vyrábí slepený nebo krustovitý granulát.